HouseLiberty to osiedle domów parterowych, które wpisuje się w zabudowę willową. Nieopodal znajduje się ogromna ilość terenów zielonych, sprzyjających zachowaniu zdrowia i dobrej kondycji psychicznej. Nieruchomości wybudowane są w zgodzie z najnowszymi trendami związanymi z energooszczędnością i ekologią. Stąd też możliwość wzbogacenia projektów o pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne.
Przy każdym z domów znajduje się ogród oraz podjazd z miejscami parkingowymi dla gości. Właściciele zaparkują wygodnie w garażu. Powierzchnia użytkowa powyżej 120 metrów kwadratowych oraz 4 pokoje sprawiają, że są to idealne domy dla małych i średniej wielkości rodzin. Brzmi świetnie, prawda? Tylko co trzeba zrobić, by możliwe było kupno domu? Formalności do zrealizowania omówimy poniżej.
Kupno domu — formalności krok po kroku
1) Umowa rezerwacyjna i umowa deweloperska
Każdy, kto robił to przynajmniej raz, wie jak dużym przedsięwzięciem, jest zakup domu. Formalności z tym związane mogą być prawdziwym utrapieniem, zatem już spieszymy z pomocą. Zakup domu od dewelopera rozpoczyna się od podpisania umowy rezerwacyjnej. W niej uzgadnia się wysokość wpłaty rezerwacyjnej, którą uiszcza się na poczet rezerwacji nieruchomości. Następnie obie strony zawierają umowę deweloperską, której skutkiem jest przeniesienie na kupującego prawa własności działki oraz domu.
2) Wpis do ksiąg wieczystych oraz podatki
Po podpisaniu umowy, która musi być aktem notarialnym, należy zgłosić się do sądu rejonowego i wpisać zmiany do ksiąg wieczystych. Nierzadko można powierzyć to zadanie notariuszowi. Konieczne jest także udanie się do urzędu miasta (lub gminy) i dowiedzieć się, jak wysoki będzie podatek od nieruchomości. Dodatkowo zawsze przy zakupie domu płaci się podatek od czynności prawnych lub VAT. W przypadku kupowania domu od dewelopera zazwyczaj jest to ten drugi rodzaj podatku i jest on już wliczony w cenę domu.
3) Ubezpieczenie nieruchomości
Podstawą po zakupie nowego domu najczęściej jest jego ubezpieczenie. Jeżeli dom od dewelopera kupujemy dzięki wcześniejszemu uzyskaniu kredytu hipotecznego, jego ubezpieczenie zazwyczaj jest warunkiem koniecznym, wynikającym już z umowy z bankiem. W przeciwieństwie do samochodów, które biorą udział w ruchu drogowym, ubezpieczenie domu nie jest wymagane prawnie. Warto jednak w nie zainwestować, ponieważ polisa chroni przed sytuacjami awaryjnymi jak np. pożar, włamanie, zalanie czy zwarcie. Oczywiście oprócz tego obowiązuje również gwarancja na budynek oraz rękojmia.
Przeczytaj również o mieszkaniach na sprzedaż w Gdańsku od 3CityInvest.