Domy na przedmieściach – plusy zamieszkania poza ścisłym centrum miasta

Domy na przedmieściach to aktualnie znacznie bardziej pożądany wybór, niż bloki w centrum miasta czy domy na wsi. Wynika to głównie z tego, że łączą zalety mieszkania w obu tych miejscach i stwarzają niezwykle komfortowe warunki do życia. W dzisiejszym artykule znajdziesz porównanie domów na przedmieściach ze ścisłym centrum oraz wsią. Sprawdź, dlaczego warto wybrać spokojne przedmieścia!

Domy na przedmieściach czy ścisłe centrum?

Mieszkanie w ścisłym centrum ma swoje plusy oraz minusy. Plusami zdecydowanie są: bliskość atrakcji kulturalnych, świetna komunikacja, dostęp do usług i sklepów, bogate życie nocne, itp.

Jednak to, co jest zdecydowanie na minus dla wielu osób to:

 • hałas i zapach spalin – które wynikają ze wzmożonego ruchu drogowego,
 • korki – które znacznie opóźniają dojazdy do pracy, szkoły i w inne miejsca, zabierając niejednokrotnie kilka godzin dziennie,
 • nieczystości – ludzie mieszkający w dużych społecznościach są bardziej anonimowi i skłonni np. do śmiecenia.

Ze względu na anonimowość i większe skupisko ludzi powszechniejsze i bardziej zauważalne jest także zjawisko bezdomności czy przestępczości. Oczywiście żaden z tych problemów niemal nie dotyczy domów na przedmieściach, co wynika z tego, że społeczność jest mała i czuje się odpowiedzialna za to, co dzieje się wokół.

Domy na przedmieściach czy wieś?

Życie na wsi często bywa postrzegane jako sielskie… i rzeczywiście nierzadko tak właśnie jest. Niestety wieś, jak każde miejsce zamieszkania również ma swoje wady. Wśród nich można wymienić:

 • zapachy – zwierząt hodowlanych, oborników, nawozów,
 • odległości – dzielące mieszkańców wsi od sklepów, restauracji, miejsc pracy czy szkół i przedszkoli,
 • konieczność koszenia trawy i odśnieżania – o ile koszenie trawy można ograniczyć do dwóch razy w roku, o tyle bez odśnieżania często nie udaje się wjechać na posesję w zimie.

W życiu na wsi odnajdujemy także wiele plusów, takich jak:

 • spokój i cisza,
 • bliskość natury,
 • prowadzenie zdrowszego trybu życia,
 • nawiązywanie relacji wśród lokalnej społeczności,
 • mniej stresujące tempo życia.

Dlaczego warto mieszkać poza ścisłym centrum miasta?

Żeby uniknąć brzydkich zapachów, korków, odległości i hałasu wystarczy wybrać opcję pośrednią pomiędzy mieszkaniem na wsi, a w ścisłym centrum miasta. Taką możliwość dają właśnie domy na przedmieściach. To spory kompromis, który ciągnie za sobą sporo zalet:

 • gwarantuje ciszę i spokój, jednocześnie nie wymagając od domowników wielogodzinnych dojazdów,
 • w okolicy jest czysto, ponieważ ludzi jest znacznie mniej, a ci, którzy zamieszkują okolicę, dbają o jej wygląd,
 • brak korków – ponieważ nie jest to ścisłe centrum, trudno o korki i utrudnienia w ruchu.

Jednocześnie przedmieścia nie są aż tak oddalone od ośrodków miejskich, by miało w nich brakować sklepów, punktów medycznych czy restauracji.

Domy jednorodzinne na osiedlu Liberty w Chwaszczynie

Szukasz domów na przedmieściach? Z pewnością zakochasz się w osiedlu Liberty w Chwaszczynie! To jednorodzinne domy parterowe w zabudowie bliźniaczej, które pozwalają wieść spokojne życie, a do tego znacząco obniżyć rachunki za media. To miejsce, w którym w każdej chwili można cieszyć się bliskością natury, jednocześnie nie rezygnując z wygód, jakie obecne są w mieście. To rozwiązanie idealne! Do tego w domach można zainstalować pompy ciepła, panele fotowoltaiczne i automatykę, które pozwalają stworzyć wyjątkowo energooszczędne konstrukcje!