Jak kupić dom od dewelopera?

Zakup własnego domu to spełnienie marzeń wielu rodzin. Jest to poważna inwestycja na lata, która wymaga od nas znacznych nakładów finansowych. Kupując dom możemy zdecydować się na budynek z rynku wtórnego bądź pierwotnego od dewelopera. Zdecydowanie większym zainteresowaniem cieszy się ta druga opcja. Jak zatem kupić dom wybudowany przez dewelopera?

Dom od dewelopera – czego można się spodziewać?

Dom od dewelopera to znakomita opcja, jeśli nie mamy czasu czy możliwości na poszukiwanie działki, ekipy budowlanej oraz dopilnowania wszystkich etapów budowy. Do wyboru mamy zakup budynku, który jest w trakcie budowy bądź już wybudowany, a także możemy zdecydować się na rezerwację domu, którego budowa jeszcze się nie rozpoczęła, ale deweloper posiada szczegółowe plany inwestycji i wszystkie niezbędne pozwolenia. Wielu inwestorów może więc zadawać sobie pytanie, jak kupić dom od dewelopera? Nie jest to skomplikowana transakcja, dlatego warto spełnić marzenie o własnych czterech kątach.

Umowa deweloperska

Jeśli już wybraliśmy wymarzony dom, zadbajmy o podpisanie umowy deweloperskiej. Ważne jest, aby nie zabrakło w niej informacji o budynku. Powinny być zawarte w niej dane o powierzchni domu, sposobie oraz standardzie wykończenia, a także rodzaju użytych materiałów. Poza samą ceną, warto by w umowie określono, co ona szczegółowo obejmuje (części wspólne osiedla, działka, ogród).

Zakup domu od dewelopera powinien być uregulowany w stosownym momencie. Zadbajmy więc o odpowiednią ilość gotówki, a w przypadku zaciągania kredytu o załatwienie wszelkich formalności stosunkowo wcześniej, ponieważ kredyty hipoteczne z reguły nie są dostępne od ręki.

Jak kupić dom od dewelopera? – Odbiór techniczny

Kiedy nasz dom jest już gotowy do zamieszkania, następuje odbiór techniczny. Aby sprawdzić poziom wykonanych prac budowlanych oraz zgodność z umową deweloperską, warto zabrać ze sobą na odbiór osobę doświadczoną w kwestiach budowlanych. Jeśli budynek został wykonany zgodnie z zapisami umowy deweloperskiej  oraz standardem wykonania , można odebrać dom. W przypadku zastrzeżeń co do jakości prac czy użytych materiałów można żądać poprawienia niezgodności.

Końcowy etap zakupu domu od dewelopera to podpisanie umowy przyrzeczonej, której przedmiotem jest przeniesienie własności nieruchomości. Umowa ta sporządzana jest w formie aktu notarialnego i wraz z jej podpisaniem stajemy się właścicielami zakupionego domu i działki.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy wątpliwości na temat tego, jak kupić dom od dewelopera. Przeczytaj również jak sprawdzić zdolność kredytową.