Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Myśląc o zakupie mieszkania lub domu prędzej czy później będą musieli Państwo sprawdzić zdolność kredytową. Mało kto w dzisiejszych czasach może bowiem pozwolić sobie na pokrycie wszystkich kosztów związanych z nową nieruchomością bez wzięcia pożyczki. Uzyskanie kredytu hipotecznego nie musi być jednak procesem trudnym i skomplikowanym. Wystarczy powierzyć załatwienie wszelkich formalności zaufanemu doradcy finansowemu. W dzisiejszym wpisie opowiemy jak sprawdzić zdolność kredytową oraz co zrobić, aby ją poprawić. 

Zdolność kredytowa – co to takiego? 

Mianem zdolności kredytowej określa się możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w terminach określonych w umowie. Podczas wizyty w banku pracownik może zapytać Państwa m.in. o wysokość dochodów, formę i czas zatrudnienia, a także posiadane kredyty. Dokładnie prześwietlona zostanie także historia płatności wspomnianych zobowiązań i miesięczne wydatki na utrzymanie siebie i rodziny. Na tym jednak nie koniec, bo pod uwagę będzie brana także liczba osób w gospodarstwie domowym oraz zobowiązania względem dzieci z poprzednich związków. Aby uniknąć stresu związanego z kompletacją niezbędnych dokumentów, warto powierzyć to zadanie doradcom kredytowym współpracującym z 3City Invest. Zadbają oni o dopełnienie wszelkich formalności, przedstawiając Państwu gotowe oferty kredytowe. 

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Wnioski rozpatrywane są indywidualnie na podstawie dostarczonych dokumentów. Analitycy bankowi stosują w tym celu specjalne algorytmy, które określają jaką kwotę kredytu mogą Państwo uzyskać. Decydując się na nasze usługi, doradca finansowy wykona tę samą pracę, korzystając ze swojej wiedzy i doświadczenia. Dzięki temu od razu będą Państwo wiedzieli, czy mają szansę na zaciągnięcie pożyczki oraz ile wyniesie wkład własny. Bank chcąc potwierdzić uzyskane informacje, zgłosi się do BIK (Biuro Informacji Kredytowej), dlatego przed rozpoczęciem starań o kredyt hipoteczny warto uregulować niezapłacone należności takie jak mandaty, alimenty, rachunki za media itp. W niektórych przypadkach konieczna będzie poprawa zdolności kredytowej, co zwiększy szansę na otrzymanie pożyczki.

Sposoby na zwiększenie zdolności kredytowej to: 

  • spłacenie aktualnych kredytów i pożyczek lub ich konsolidacja
  • zadbanie o ciągłość i stabilność zatrudnienia
  • ograniczenie comiesięcznych kosztów utrzymania
  • zwiększenie dochodu netto
  • rezygnacja z kart kredytowych i limitów na koncie.

Sprawdzoną metodą na to, aby zdolność kredytowa znacznie się poprawiła jest także wzięcie pożyczki ze współkredytobiorcą, który nie figuruje w BIK, a jego dochody spełniają określone wymagania. Działa to również w drugą stronę – gdy partnerowi lub partnerce zdarzy się wpadka finansowa, najlepszym rozwiązaniem będzie rozdzielność majątkowa. 

Przeczytaj również o naszej nowej inwestycji: domy na sprzedaż Gdynia Chwarzno-Wiczlino.