Jak wybrać mieszkanie? Na co zwrócić uwagę?

Wybór mieszkania to dla wielu osób ogromne przedsięwzięcie – w końcu nie jest to coś, co kupujemy zbyt często, a nierzadko stanowi inwestycję, z której korzystać będziemy całe życie! Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, na co zwracać uwagę podczas wyboru mieszkania, jaki metraż powinien być odpowiedni dla danej ilości osób czy też, jakie dokładnie czynniki warto uwzględniać w czasie podejmowania decyzji. Dowiedz się, jak kupić mieszkanie, by być z niego zadowolonym na długie lata!

Wybór mieszkania – na co zwracać uwagę?

Wybierając mieszkanie, koniecznie zwróć uwagę na to, jakie masz plany na przyszłość. Czy to ostatnie kupowane mieszkanie, w którym chciałbyś pozostać już na zawsze? Czy wraz z upływem czasu przyjmujesz możliwość sprzedania go i poszukiwania czegoś większego? Jeżeli zamierzasz w nim pozostać, żyjesz w pojedynkę czy w parze? A może planujesz powiększenie rodziny? Nad tymi czynnikami warto zastanowić się w pierwszej kolejności, ponieważ to one będą warunkowały między innymi:

  • wielkość mieszkania – potrzebny metraż drastycznie się zmienia wraz z każdą kolejną osobą, która ma zamieszkiwać dane miejsce,
  • ilość pokoi – warto wziąć pod uwagę to, że każde dziecko powinno mieć w miarę możliwości własny pokój, kiedy tylko trochę podrośnie,
  • lokalizację – w stosunku do której zupełnie inne będziesz mieć wymagania, jeżeli pracujesz zdalnie, a inne, jeśli będziesz musiał dowozić dzieci do szkoły i na zajęcia dodatkowe.

Jaki metraż mieszkania wybrać?

Przy zakupie mieszkania metraż ma bardzo duży wpływ na jego cenę. Jak zatem określić, czy w danym miejscu poczujemy się swobodnie? Na ogół zakłada się, że dla pary lub singla dobrym wyborem będzie mieszkanie 45 m2, dla 3-osobowej rodziny 55-60 m2, a dla 4-osobowej rodziny mieszkanie 60-70 metrów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że są to dane bardzo orientacyjne, na które duży wpływ mają indywidualne odczucia i preferencje.

Jeżeli przeprowadzasz się z domu do mieszkania, prawdopodobnie możesz czuć, że metraż bywa zbyt mały. Duży wpływ na to, jaki będzie odbiór danego mieszkania oprócz metrażu ma także sposób rozplanowania i zagospodarowania pomieszczeń, jego orientacja na strony świata czy ilość przeszkleń, które zwiększają optycznie przestrzeń.

Określ kryteria wyboru mieszkania!

Kryteria wyboru mieszkania dla każdego są inne, jednak żeby właściwie je określić, warto wiedzieć, co można brać pod uwagę. Większość osób, wybierając mieszkanie, uwzględnia kryteria takie jak:

  • usytuowanie mieszkania w bloku pod względem pięter oraz rodzaj budownictwa – zabudowa bliźniacza, małe bloki czy też większe kompleksy mieszkalne,
  • to, czy okolica jest cicha i spokojna, czy taka, w której sporo się dzieje,
  • koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania.

Oprócz tego niektórzy biorą pod uwagę obecność balkonu czy tarasu, infrastrukturę wokół, wygląd otoczenia czy obecność terenów zielonych w niedalekiej okolicy. To, jakie dokładnie kryteria weźmiesz pod uwagę, w dużej mierze zależy od Twoich indywidualnych preferencji!

Przeczytaj również jak sprawdzić zdolność kredytową.