Kredyt na pierwsze mieszkanie 2%

Inwestycja we własne cztery kąty zawsze była jednym z najważniejszych kroków w życiu człowieka. Odkąd szalejąca inflacja zbiera swoje żniwo, okazuje się, że uzyskanie pozytywnej oceny zdolności kredytowej i otrzymanie kredytu na zakup nieruchomości jest wyzwaniem o wiele większym, niż jeszcze kilka lat temu. Ratunkiem, zwłaszcza dla osób młodych, ma w tej sytuacji być bezpieczny kredyt 2%.

Bezpieczny Kredyt 2% – pomoc ze strony państwa

Nowy program pomocowy „Pierwsze Mieszkanie” ma ruszyć od 1 lipca 2023 roku. Jego założenia obejmują dwa kierunki wsparcia. Jednym z nich jest konto mieszkaniowe – propozycja skierowana do osób, które planują zakup nieruchomości w perspektywie co najmniej kilku kolejnych lat. Drugim filarem jest bezpieczny kredyt 2%, czyli dopłaty do rat kredytu zaciągniętego na sfinansowanie inwestycji we własne mieszkanie.

Nie jest to pierwsza próba wsparcia potencjalnych kredytobiorców. Wcześniej można było skorzystać m.in. z pomocy w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (pomoc polegała na udzieleniu dofinansowania do wkładu własnego). O ile MdM obejmował wyłącznie osoby do 35. roku życia, o tyle o kredyt na pierwsze mieszkanie 2% może starać się każdy, kto nie ukończył 45 lat. Wyjątkiem są małżeństwa i związki z co najmniej jednym wspólnym dzieckiem – zapisy w ustawie wskazują, że w takim przypadku dopuszcza się, aby wymóg wieku spełniała tylko jedna osoba.

Kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% przez pierwszych 10 lat – jakie warunki trzeba spełnić?

Górna granica wieku to tylko jeden z warunków, jakie trzeba spełnić, aby dostać bezpieczny kredyt 2%. Wnioskodawcy nie mogą być właścicielami ani mieszkania, ani domu. Kredytobiorca nie może także mieć spółdzielczego prawa do takich nieruchomości. Wnioskować będzie można maksymalnie o 500 tys. zł (gdy wnioskodawcą jest singiel) lub o 600 tys. zł – w przypadku małżeństw lub rodziców mających dziecko.

Kredytobiorca po zawarciu umowy z bankiem na kredyt hipoteczny z oprocentowaniem 2% będzie otrzymywał wsparcie od państwa przez pierwszych 10 lat spłaty zobowiązania. Co to oznacza w praktyce? Oprocentowanie 120 pierwszych rat wyniesie dla niego 2%. Dopłatę różnicy pokryje państwo.

Ustawodawca pozostawia dowolność w wyborze nieruchomości. Kredyt na pierwsze mieszkanie 2% można zaciągnąć zarówno na zakup mieszkania lub domu od dewelopera, jak i pochodzącego z rynku wtórnego. Nie ma także ograniczeń co do maksymalnej wysokości ceny 1 m². Wnioski będą przyjmowane przez banki co najmniej do 2027 roku. 

Przejście przez procedurę kredytową na pewno ułatwi doradca finansowy, który nie pobiera żadnej prowizji od klientów, a ma wgląd w oferty większości banków na rynku. Może dzięki temu bez problemu dobrać ofertę kredytu 2% pod indywidualne potrzeby i ułatwić klientom wybór, ponieważ nie będą musieli odwiedzać wielu banków, a wszystkie niezbędne informacje uzyskają w jednym miejscu. W 3CityInvest oferujemy także pomoc w uzyskaniu kredytu od razu przy zakupie mieszkania.