Nowoczesne parterowe domy energooszczędne

Rozwój nowoczesnych technologii, dbałość o środowisko, a także stale rosnące rachunki za energię elektryczną i opał powodują, że coraz częściej wybierane są projekty domów energooszczędnych, których utrzymanie jest znacznie tańsze, a sama budowa i zamysł podczas tworzenia budynku uwzględnia naturalne uwarunkowania okolicy. Na czym polega proces tworzenia nowoczesnych, parterowych domów energooszczędnych i czym różnią się one od budynków tradycyjnych?

Czym jest parterowy dom energooszczędny?

Dom energooszczędny parterowy to jednokondygnacyjny obiekt mieszkalny o obniżonym zapotrzebowaniu energetycznym w stosunku do domu standardowego. Jednocześnie nie jest to dom pasywny, choć pojęcia te często bywają ze sobą mylone. W domu energooszczędnym średnie roczne zużycie energii wynosi ok. 70 kWh/m2/rok, podczas gdy w budynku standardowym poziom ten utrzymuje się na poziomie 120 kWh/m2/rok.

Głównym założeniem podczas tworzenia domów energooszczędnych jest budowa obiektu, który będzie wykazywał jak najmniejszą utratę energii. Wiąże się to m.in. z zaprojektowaniem możliwie najskuteczniejszej izolacji czy też wykorzystania do budowy materiału, który pozwoli zatrzymać jak najwięcej ciepła wewnątrz budynku. Parterowe domy energooszczędne w swoim założeniu nie są bezpośrednio związane z pozyskiwaniem i ponownym wykorzystywaniem energii.

Parterowe domy energooszczędne a kształt obiektu i izolacja

Na szczęście w przypadku domów energooszczędnych nie ma aż tak dużych ograniczeń w kwestii formy budynku, jak przy domach pasywnych. Jednak im mniej ścian zewnętrznych i połaci dachowych, a bryła domu bardziej zwarta, tym straty ciepła będą mniejsze. Większe przeszklenia stosuje się od strony południowej, gdzie warto ulokować strefę dzienną. Pomieszczenia gospodarcze oraz sypialnie dobrze jest umieścić od strony północnej.

W parterowych domach energooszczędnych izolacja ław fundamentowych i ścian powinna mieć grubość co najmniej 20 cm. W przypadku podłogi jest to zazwyczaj 15 cm, natomiast wełna mineralna w przypadku dachu powinna mieć grubość przynajmniej 30 cm.

Jakie systemy grzewcze stosować w domach energooszczędnych?

Wśród popularnych systemów grzewczych stosowanych w parterowych domach energooszczędnych stosowane są kotły na biomasę, kolektory słoneczne, a także pompy ciepła, które doskonale współpracują z ogrzewaniem podłogowym. W ostatnim przypadku zakup wiąże się z nieco większą inwestycją, jednak można liczyć na spore dofinansowanie w ramach dostępnych programów rządowych i samorządowych.

Zobacz ofertę naszych eko domów na sprzedaż w Chwaszczynie.