Trójmiejski Park Krajobrazowy — zamieszkaj w okolicy

Trójmiejski Park Krajobrazowy został utworzony w 1979 roku. Ma blisko 20 hektarów powierzchni, głównie zajętej przez tereny leśne. Ze względu na piękno natury pełni funkcje rekreacyjne i jest miejscem chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Trójmiasta. Nasze inwestycje powstają w bliskim sąsiedztwie Doliny Strzyży, jednego z rezerwatów znajdującego się na terenie TPK. 

Gdzie się znajduje Trójmiejski Park Krajobrazowy?

Jak sama nazwa wskazuje, Park znajduje się w okolicach Trójmiasta, na Pojezierzu Kaszubskim. Jego obszar podzielony jest na dwa kompleksy leśne — północny i południowy. Północny kompleks leży w granicach administracyjnych Gdyni, Rumi, Szemudu i Wejherowa. Z kolei leśny kompleks południowy znajduje się na terenie miast aglomeracji trójmiejskiej — Gdańska, Sopotu i Gdyni.  

Co można zobaczyć w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym?

Największym walorem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego jest wyjątkowy sposób ukształtowania. Krajobraz ma cechy polodowcowe i jest bardzo charakterystyczny — obecne są liczne zbiorniki i cieki wodne, torfowiska, mokradła, doliny i głazy narzutowe. 

Na terenie Parku znajduje się kilkanaście niewielkich, niezwykle czystych jezior polodowcowych, a w dnach dolin płyną potoki.

Fauna i flora w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym

Specyficzny charakter obszaru polodowcowego spowodował, że w Trójmiejskim Parku Krajobrazowym występuje ciekawa fauna i flora. 

Lasy porastające Park są mieszane — dominują w nich drzewa takie jak sosna, buk, dąb, brzoza, olsza, topola i wierzba. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym występuje aż 49 gatunków roślin pod ścisłą ochroną i 17 gatunków pod ochroną częściową. Najstarsze drzewo w TPK to 350-letni Gruby Dąb, który jest objętym ochroną pomnikiem przyrody, ma ponad 25 metrów wysokości i 561 cm obwodu.

Jeśli chodzi o zwierzęta, spotkać tu można dziki, sarny, jelenie i łosie oraz mniejsze ssaki takie jak zające, króliki, borsuki czy lisy. W Trójmiejskim Parku Krajobrazowym żyją również dwa gatunki nietoperzy — borowiec wielki i nocek duży, sowy, dzięcioły oraz ptaki drapieżne — bielik, jastrząb i myszołów.

Jak można spędzać czas w Trójmiejskim Parku Krajobrazowych?

Trójmiejski Park Krajobrazowy to doskonałe miejsce do aktywnego spędzania czasu w pięknych okolicznościach przyrody. Znajduje się tutaj 9 szlaków przeznaczonych dla turystyki pieszej oraz 8 ścieżek rowerowych. Zimą można z powodzeniem uprawiać w TPK narciarstwo biegowe. Jeśli chcesz poznać walory przyrodnicze TPK, dostępne są dwie ścieżki przyrodnicze, które można przejść z przewodnikiem lub samodzielnie.

Trójmiejski Park Krajobrazowy — enklawa przyrody w sąsiedztwie aglomeracji

Jeśli lubisz aktywnie spędzać czas i wypoczywać na łonie przyrody, będziesz zachwycony, zamieszkując w okolicy Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Na przykład z osiedla Sosnova dostaniesz się tutaj po 4 minutach spaceru (300 metrów). Jeśli chcesz korzystać ze wszystkich zalet, jakie daje życie w mieście, ale jednocześnie być blisko natury, nasze inwestycje będą dla Ciebie doskonałym miejscem do życia!