Uzyskanie pozwolenia na użytkowanie i procedura wydawania mieszkań Potokowa Park

Pozwolenie na użytkowanie mieszkania oraz jego odbiór to już ostatnie działania dzielące właścicieli od możliwości wejścia do wymarzonego M i rozpoczęcia zaplanowanych prac wykończeniowych. Aby wszystko w tym zakresie przebiegło zgodnie z planem, warto zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii związanych m.in. ze stanem technicznym lokalu i zgodnością stanu faktycznego inwestycji z umową deweloperską. Przygotuj się do odbioru kluczy do mieszkania w Potokowa Park.

Pozwolenie na użytkowanie – o krok od urzeczywistnienia marzeń

Zanim możliwe będzie odebranie lokalu przez właścicieli i przekazanie kluczy do zakupionego mieszkania, budowa nieruchomości musi zostać ukończona, a sam budynek uzyskać pozwolenie na użytkowanie. Jest to bardzo ważny dokument wydawany przez Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego, który jest jednocześnie gwarancją, że wszystkie prace budowlane zostały wykonane zgodnie z projektem i nie zagrażają bezpieczeństwu przyszłych lokatorów.

Aby uzyskanie pozwolenia na użytkowanie było możliwe, deweloper musi też przedstawić odpowiednim instytucjom kontrolnym wszelkie zaświadczenia oraz dokumentację związaną z poszczególnymi instalacjami. Jeżeli Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego nie dostrzeże żadnych uchybień, wydawane jest pozwolenie na użytkowanie. Wówczas można przystąpić do procedury odbioru mieszkań i wydawania kluczy przyszłym mieszkańcom.

Odbiór mieszkania – na czym polega?

Odbiór mieszkania to spotkanie dewelopera lub jego przedstawiciela z właścicielem określonego lokalu, podczas którego nabywca dokonuje oględzin mieszkania i sprawdzenia stanu technicznego poszczególnych pomieszczeń w odniesieniu do standardu wykończenia zapisanego w umowie z deweloperem oraz obowiązującymi normami budowlanymi. Działania te dotyczą również części wspólnych budynku, takich jak miejsce postojowe, komórki lokatorskie, tarasy czy ogródki. W celu dokładnej weryfikacji stanu technicznego lokalu i jego zgodności z umową można też skorzystać z usług specjalisty, który będzie towarzyszył nabywcy podczas odbioru i dokona stosownych oględzin oraz pomiarów.

Podczas odbioru mieszkania spisany zostaje stosowny protokół odbioru. W sytuacji, gdy w mieszkaniu występują usterki lub wady, to właśnie w tym dokumencie nabywca ma możliwość je zgłosić. Następnie w ciągu 14 dni od dnia odbioru mieszkania deweloper zobowiązany jest ustosunkować się do zgłoszonych nieprawidłowości, a następnie w ciągu 30 dni dokonać właściwych napraw.

Odbiór mieszkania a rozliczenia i przekazanie kluczy

Przy odbiorze mieszkania (od razu lub po naprawie usterek) w protokole odbioru wpisane zostają również stany liczników dotyczących ciepłej i zimnej wody oraz ogrzewania. Od momentu odbioru to nabywca zobowiązany jest do uiszczania stosownych opłat z tytułu użytkowania lokalu. Podobnie jest również z dostępem do Internetu, telewizji czy energią elektryczną. Właściciel otrzymuje stosowne dane, z którymi następnie powinien udać się do punktu dostawcy i podpisać adekwatną umowę.

Przy podpisaniu protokołu i odbiorze mieszkania nabywca otrzymuje również komplet kluczy i kodów dostępowych, a także wszelkie instrukcje dotyczące funkcjonowania niezbędnych systemów w budynku. To również przekazanie danych kontaktowych do zarządcy, do którego będzie można zgłaszać wszelkie problemy i kwestie związane z nieruchomością czy omawiać sprawy związane z czynszem.

W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań związanych z odbiorem mieszkań w inwestycji Potokowa Park zachęcamy do zapoznania się z informacjami i wskazówkami przekazywanymi przez nas w momencie zawarcia umowy. Zapraszamy też do kontaktu telefonicznego lub mailowego. Chętnie odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

Zobacz również nasze domy na sprzedaż w Chwaszczynie.