Jak działa pompa ciepła do ogrzania domu?

Wyboru rodzaju ogrzewania, które będzie optymalne dla Ciebie i Twojej rodziny, należy dokonać już na etapie projektowania budynku. Powinieneś zdecydować się na taką technologię, która nie tylko będzie niedroga w użytkowaniu, ale również komfortowa i łatwa w obsłudze, a przy tym nie wywoła negatywnych skutków dla środowiska. Wszystkie te wymagania spełnia pompa ciepła — dowiedz się więcej na jej temat z naszego artykułu!

Jaka jest zasada działania pompy ciepła?

W przeciwieństwie do tradycyjnych systemów grzewczych pompa ciepła nie wytwarza własnej energii z paliwa takiego jak olej, gaz czy węgiel. Do uzyskania ciepła wykorzystuje za to energię uzyskiwaną z naturalnego środowiska — zależnie od typu pompy, z gruntu, wody lub powietrza. Z naukowego punktu widzenia, pompa ciepła działa dzięki fizycznemu efektowi Joule’a Thompsona, który zachodzi zgodnie z prawami termodynamiki. Pompa zasilana jest prądem, który jest potrzebny przede wszystkim do transportu i rozprowadzania ciepła.

W zależności od rodzaju technologii energia może być pobierana z:

  • powietrza — nawet przy niskich temperaturach, powietrze zawiera w sobie energię cieplną, która może być pobierana przez pompę;
  • gruntu — zasoby ciepła z ziemi są pobierane przez pompę za pomocą specjalnego wymiennika gruntowego;
  • wody — stosuje się to efektywne rozwiązanie jeśli na terenie posesji znajduje się strumień lub studnia.

System grzewczy w przypadku pompy ciepła składa się nie tylko z elementów przeznaczonych do pobierania energii – konieczny jest również odpowiedni odbiornik ciepła. W zależności od projektu budynku może to być na przykład ogrzewanie podłogowe lub grzejniki.

W jaki sposób pompa ciepła ogrzewa dom?

W zależności od tego, w jaki system grzewczy wyposażony jest dom, ciepło pozyskiwane przez pompę ciepła może ocieplać powietrze poprzez ogrzewanie podłogowe lub sufitowe albo tradycyjne grzejniki umieszczone w pomieszczeniach. Pompę można również wykorzystywać do podgrzewania ciepłej wody w specjalnym bojlerze. Co więcej, w okresie letnim dzięki pompie ciepła można także ochładzać pomieszczenia, w pewnym stopniu zastępując klimatyzatory.

Dlaczego warto wybrać dom z pompą ciepła?

Koszt ogrzewania stanowi jeden z największych wydatków związanych z utrzymaniem domu. Decydując się na nowoczesne rozwiązania, w które wyposażone są inwestycje 3City Invest, takie jak pompa ciepła połączona z technologią odzyskiwania energii cieplnej, fotowoltaika czy automatyczne systemy sterujące, możesz zminimalizować przyszłe koszty eksploatacji budynku. Dodatkowe oszczędności uzyskasz również dzięki wykorzystaniu materiałów o wysokich parametrach cieplnych oraz energooszczędnej stolarki okiennej, co pozwala uzyskać wysoką szczelność budynku i ograniczyć utratę ciepła.

Jeśli cenisz sobie ekologiczne i funkcjonalne rozwiązania, doskonałym wyborem będzie dla Ciebie jeden z domów jednorodzinnych wyposażonych w pompę ciepła, zlokalizowanych na kameralnym osiedlu HouseLiberty w Chwaszczynie. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą!